JAPONYA U BÛMLERZİ

Ege dı yow bûmlerzi (zelzele, hardlerz, gumlerz) amê meydon, Samos u İzmir de insoni merdi. Homa re'hmê xu pê bıkıro. İyê g pey dı mendi, kefaret u şifao xeyr bo. Japonya dı 'hend bûmlerzi beni, qey hend merdımi nimereni? Ma bınê boni tıra...

JAPONYA U BÛMLERZİ
Çıme: https://i2.milimaj.com/i/milliyet/75/0x410/5c8d383a45d2a04bdc37f865.jpg
JAPONYA U BÛMLERZİ

Serrı d’ nızdê henzar bûmlerzi Japonya dı yena meydon. Sebebi pay ra mendışi binayon, serra 1995 dı bûmlerziê bacari Kobey dı 6000 merdım bıni bûmlerzi dı merd u yow qanun, numê yı “Osıli inşaet qif guretışi“ ra çow tuwê pê nıbeno. Na felaket’a pey Japonya, qey (seba) teknoloci me’hfizekerdışi binayon ver berdış’a, pê milyaron mısref kerd u binê (binaê) kohon zi şıdney, kerdi me’hkem. Japonya mendizê inşaeti d’ dunya dı bi lider. Osıli (usılê) inşaeti Japonya binê nımz, nıxun u berzi her yow yowna qêde, sistem me’hfizekerdış pê cı oni.

 

Binê hirê-qati u hına cyer qaton rı dyesi me’hkem kerdê u temeli yı zı pê qalınê low’hiyo beyon kerdê, goni berzi cı.

Binê g berzê yın 3.5 metrê nye berzi nye zı nımzi, eyi zi pê hına zyed osıli mendizê inşaet’a ver şiya, erzeni cı. Howriyêri (gökdelenler) zi ey mendizê g’ welati xu d’ gurê yın mendizê ser raya, teknolociyo towr newe, zıxm u mezbut veto we, pê ıni’ya me’hfize keni.

 

Japonya dı sistemo gı binayon dı keni dı, yow tekniki izolasyoni keni bınatê bina u bınatê ‘erdi bina u cyera yowbini ra sê mağ bırrneni ra. Temeli bina qauçuk ra yow tampon keni dı. Pê ıni’ya bina nılerzena u tye şiyena. İskeleti bina zı pê sê lueği tyelon hidrolik erzeni cı, ona qêde bina towr temelon’a leqena u nışiyena we...

 

Çıme: https://www.milliyet.com.tr/dunya/japonya-da-evler-boyle-ayakta-kaliyor-1363554

Çımê fotografi: https://i2.milimaj.com/i/milliyet/75/0x410/5c8d383a45d2a04bdc37f865.jpg

 

 

 

JAPONYA VE DEPREM

 

Yılda yaklaşık 1000 deprem yaşanan Japonya’da binaların ayakta kalmasının sırrı, 1995’te 6 bin kişinin ölümüne yol açan Kobe Depremi’nin ardından çıkarılan katı inşaat yönetmeliğinde yatıyor. Bu felaketten sonra binaları koruyacak teknolojiler geliştirmek için milyarlarca dolar harcayan ve eski binaları da güçlendiren Japonya, inşaat mühendisliğinde dünya lideri haline geldi. Japonya’nın inşaat yönetmeliği alçak, orta yükseklikteki ve yüksek binalara ayrı kurallar ile koruma sistemleri getiriyor.

Üç ve daha az katlı binalarda güçlendirilmiş duvarlar ve temele belli bir kalınlıkta levhalar yerleştirilmesi şartları aranıyor. 3.5 metreye kadar olan orta yükseklikteki binalarda çok daha gelişmiş mühendislik yöntemleri uygulanırken, gökdelenler ülkenin en üst düzey inşaat mühendisleri tarafından geliştirilen yenilikçi teknolojilerle korunuyor.

Japonya’da binalarda kullanılan sistemlerin başında, binalarla yeryüzünün bağlantısını kesen taban izolasyonu teknikleri geliyor. Bu sistemde, binanın temeline genellikle kauçuktan yapılan tamponlar yerleştiriliyor ve bunlar binanın titremek yenine sallanmasını sağlıyor. Binanın iskeletine yerleştirilen silindir şeklindeki hidrolik teller sayesinde de, bina sallanma sırasında temeli ile birlikte hareket ediyor ve böylece yıkım önleniyor.